Optimate Solutions’un ASMA Entegrasyonu Tamamlandı!

Varlık Envanter Yönetim çözümümüz ASMA ile BTYÖN tarafından geliştirilen Yönetişim Risk ve Uyumluluk çözümü Optimate Solutions’un entegrasyonu tamamlandı. Bu iş birliği ile bilgi güvenliği ve bilgi teknolojileri yönetiminde yer alan tüm varlıkların yönetimi, raporları, konfigürasyonları ve diğer tüm özellikler otomatize bir şekilde kullanılabilecek.

Deneyimli ekibimiz tarafından geliştirilen ASMA, ağ segmentlerine konumlandırılan ajanlar ile ağdaki BT varlıklarını, bu varlıklardaki ve IP adreslerindeki değişiklikler ile buna bağlı anomalileri anında tespit edebilmek üzere tasarlanmıştır.

Bilgi güvenliği alanının tecrübeli ismi BTYÖN tarafından geliştirilen Optimate Solutions ise çözüm ailesinde yer alan BGYS (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi) Uyumluluk yönetimi ve BTSYS (Bilgi Teknolojileri Servis Yönetim Sistemi) çözümlerinde yer alan varlık yönetimi, risk yönetimi, sızma testi bulgu takibi ve varlık ve konfigürasyon yönetimi, zafiyet yönetimi modüllerinde bilgi teknolojileri bileşenlerinin tanımlanması ve yönetilmesi sağlanabilmektedir.

Peki ASMA Entegrasyonu Neler Kazandırıyor?

Optimate Solutions’un ASMA entegrasyonu ile BT bileşenlerinin tanımlanması, güncellenmesi ve diğer tüm ilgili yönetim eylemleri artık otomatize bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Entegrasyon ile elde edilebilecek kazanımlar, aşağıda örneklendirilmiştir;

• Yeni BT bileşeni tanımlama ve keşif işlemleri otomatik olarak gerçekleştirileceği için insan kaynaklı hatalar ortadan kalkar.
• Tercihe bağlı olarak BT keşif yolu ile tespit edilen bileşenlerinin envantere kabulü onay sürecine bağlanabilir.
• Yönetilen envanterde olmayan bileşenlerin tespiti otomatik olarak gerçekleşebilecek ve uyarı alarm yöntemleri ile ilgili BT sorumluları bilgilendirilir.
• Bileşen bazında sorumluluk tanımlaması yapılabilecek ve bileşen özelinde tanımlanabilecek aksiyonlar oluşturulup yönetilebilir.
• Varlık temelli risk yönetimi kullanımı tercih edilmesi durumunda BT bileşenleri risklerle ilişkilendirilebilir ve BT bileşeni bazlı riskler izlenebilir.
• ASMA’nın ajanlı kullanımı tercih edilmesi durumunda, BT varlıkları üzerinde çalışan yazılım bileşenlerinin de envanterinin tutulması ve yönetimi gerçekleştirilebilir.
Bizi Takip Edin

B-Labs gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.